پتروشیمی آبادان

نقشه

توضیحات

پتروشیمی آبادان نخستین تولید کننده پی وی سی در کشور می باشد که محصولات تولیدی در صنایع پلاستیک٬ صنایع شوینده٬ صنایع بهداشتی٬ شیمیایی و پالایشگاهه کاربرد دارد.

این پالایشگاه علاوه بر P.V.C  محصولات دیگری از جمله  D.D.B٬ سود سوز آور و اسید کلریدریک تولید می کند.

طراحی و نصب پتروشیمی آبادان توسط شرکت های آمریکایی٬ بی اف گودریچ و لاماس انجام شده است. این شرکت در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در سال ۱۳۴۵ تاسیس و در سال ۱۳۴۸ راه اندازی شد.

پتروشیمی آبادان با سرمایه ۶۳۰ میلیارد ریالی همچنین طبق برنامه اعلامی ۲۲ درصد از محصولات تولیدی را به بازار عراق٬ افغانستان٬ پاکستان٬ آذربایجان٬ ترکیه و ارمنستان را صادر می کند.

دریافت مسیر از نمایش

اطلاعات مالی شرکت

درصد واگذاری ۶۳/۶۰٪

میزان سرمایه ۶۳۰۰۰۰ م.ر

ظرفیت تولید ۱۴۳۰۰۰ تن

میزان فروش ۱۱۲۳۵۱۹ م.ر

اطلاعات تماس شرکت

9- 53260021-061

53260700-061

www.abadan-petro.com

خوزستان- آبادان-کوی مطهری(بریم)-مجتمع پتروشیمی آبادان

آنالیز مالی

پتروشیمی آبادان طی سال های مورد بررسی با ظرفیت کامل به تولید نپرداخته است و در سال ۹۶ با تولید و فروش بیش از ۴۲ هزار تنی تنها از ۳۸ درصد از ظرفیت اسمی تولیدی بهره برده است؛ در حقیقت عدم تامین مناسب مواد اولیه و خوراک گاز مهم ترین عمالی است که شرکت را از استفاده از ظرفیت کامل تولید بی بهره نموده است. همین امر هزینه تولید را به شدت افزایش داده و عاملی برای زیان ده شدن شرکت از سال ۹۴ بوده است.

این مهم که شرکت در استفاده از ظرفیت کامل تولید ناتوان است از یک سو به عناون ضعف بر شمرده می شود اما اگر علل این ضعف بررسی شود٬ دریافت خواهیم کرد که رفع کمبود خوراک دریافتی گاز از پالایشگاه ها می تواند عاملی برای ارتقا سطح تولید این مجتمع باشد٬ نتیجه آن می تواند به جهش تولید و فروش و ارتقا کمی و کیفی این مجتمع پتروشیمی از یک سو و از سوی دیگر ارتقا سطح درآمدی و سود آوری منجر شود.

محاسبات نشان می دهد با توجه به چشم انداز قیمت نفت و اثر پذیری مستقیم نرخ فروش از تغییرات نرخ ارز به عنوان عامل اثر گذار بر نرخ فروش محصولات پتروشیمی آبادان در صورت افزایش میزان تولید از ۳۸ درصدی ظرفیت اسمی به ۱۰۰ درصدی درآمد عملیاتی این مجتمع از ۱۷۰۰ میلیارد ریال فعلی به رقمی بالغ بر ۵۵۰۰ میلیارد ریال ارتقا خواهد یافت که این جهش درآمدی و تاثیر آن بر سود آوری این مجتمع امری قابل کتمان می باشد.

کاهش سطح تولید و فروش از ۹۲ هزارتن محصولات به ۵۸ هزار تن از سال ۱۳۹۳ به ۱۳۹۴ به واسطه کمبود خوراک دریافتی از پالایشگاه آبادان مهم ترین عامل در جهت زیان ده شدن شرکت تلقی می شود.

افزایش نرخ ارز و رشد نرخ خوراک دریافتی واحدهای پتروشیمی به کاهش حاشیه سود این صنعت منجر شد. در این بین تاثیر کاهش نرخ نفت در سال های اخیر نیز بر روند سود آوری صنعت اختلال ایجاد کرد. البته از تاثیرات تحریم نیز طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نمی توان گذشت.

محاسبات نشان داده است در صورت استفاده از ظرفیت کامل تولید حاشیه سود پتروشیمی آبادان با توجه به افزایش نرخ های فروش تحت تاثیر افزایش قیمت نفت و افزایش نرخ ارز به ۳۰ تا ۴۰ درصد ارتقا یابد که نشان می دهد با رفع این نقص این شرکت برای سرمایه گذاری از پتانسیل جذاب و بالقوه ای بهره مند می باشد.

یکی از ایرادات این شرکت هزینه سنگین دستمزد مستقیم تولید است که با سهم ۴۲ درصدی بیشترین هزینه تولید را به شرکت تحمیل نموده است. در حقیقت هزینه دستمزد مستقیم پتروشیمی آبادان بیش از ۹۲۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است که با شرکتی نظیر پتروشیمی مارون برابری می کند. در حقیقت پتروشیمی مارون که از سرمایه ۴۰۰۰ میلیارد ریالی برخوردار است از منظر حجم فروش ۸ برابر شرمت پتروشیمی آبادان درآمد دارد و این سطح هزینه برای پتروشیمی آبادان نیازمند تغییر و اصلاح جدی است.

بررسی نشان می دهد میانگین نسبت هزینه دستمزد مستقیم در بهای تمام شده صنعت ۵ تا ۱۰ درصد می باشد که این مهم نیز نشان دهنده ضعف در تخصیص هزینه ها در پتروشیمی آبادان دارد.

گاز خوراک دریافتی از پالایشگاه ها و ئی دی سی اصلی ترین ماده اولیه این شرکت به حساب می آید که به واسطه عدم تامین کافی به خصوص خوراک از پالایشگاه آبادان این شرکت با مشکل کمبود مواد اولیه و کاهش استفاده از ظرفیت اسمی مواجه است.

همچنین باید دقت داشت که تک نرخی شدن ارز ریسک دیگر این شرکت جهت تامین خوراک گازی می باشد که می تواند هزینه مازادی را در سال آتی در صورت عدم اصلاح ساختار به شرکت تحمیل نماید.

بخش عمده ای از مواد مصرفی شرکت از مشتقات نفت می باشند. در نتیجه٬ تغییرات نرخ نفت بر سود آوری شرکت تاثیرات گسترده ای دارد.

در ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۶ ٬ هیات مدیره به منظور اصلاح ساختار مالی٬ برون رفت از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت٬ اجرای پروژه های کوچک و اصلاح ساختار نیروی انسانی٬ پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۶۳۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲۵۲۰ میلیارد ریال (معادل ۳۰۰٪) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را به مجمع عمومی فوق العاده ارائه نمود.

شرکت تولیدی پلیمرهای صنعتی پولیکا نوین و شرکت کشت و صنعت سبز پاسارگاد شرکت های تابعه شرکت پتروشیمی آبادان هستند که ۹۶٬۴۴٪ از شرکت پولیکا نوین و ۹۰٪ از شرکت پاسارگاد متعلق به شرکت پتروشیمی آبادان می باشد.

موضوع فعالیت شرکت تولیدی پلیمرهای صنعتی پولیکا نوین تولید انواع محصولات پلاستیکی و پلیمری می باشد. موضوع فعالیت شرکت کشت و صنعت سبز پاسارگاد تاسیس مرکز کشاورزی٬ پرورش آبزیان٬ طیور٬ دامپروری جهت تولید٬ بسته بندی٬ فروش و صادرات و همچنین صادرات و واردات ماشین آلات٬ تاسیس و کارخانجات کشاورزی٬ آبزیان٬ طیور و دامپروری می باشد.

نکات مهم ترازنامه

در سال ۱۳۹۵ زمین های شرمت مورد تجدید ارزیابی دارایی ها قرار گرفت٬ از این رو بهای تمام شده این زمین ۳۷۲۲۱ میلیون ریال بود که با استفاده از قانون تجدید ارزیابی مجدد دارایی ها ارزش زمین های شرکت ۲۷۶۹ میلیارد ریال ارتقا یافت.

افزایش ۴۳ درصدی بدهی های تجاری این مجتمع به ۲۷۴۰ میلیارد ریال معادل ۴۳۴۹ ریال به ازای هر سهم قابل تامل است.

عمده این بدهی به دو بخش شرکت های تابعه وزارت نفت (صندوق بازنشستگی و پس انداز و سود سهام به سهامدار عمده سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) و تامین کننده خوراک و گاز ئی دی سی پتروشیمی آبادان٬ اروند٬ امام و غذیر باز می گردد.

تسهیلات دریافتی

تسهیلات دریافتی پتروشیمی آبادان ریالی است و بالغ بر ۵۸۳ میلیارد ریال می باشد که عمدتا از بانک صادرات با نرخ بهره ۱۸ درصد  دریافت شده است.

با توجه به زیان انباشته ۱۱۹۰ میلیارد ریالی که معادل ۱۸۸ ریال به ازای هر سهم می باشد. شرکت مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده است. از این رو یکی از برنامه های شرکت برای خروج از این ماده قانونی٬ استفاده از ظرفیت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی است که به شرکت های مشمول ماده ۱۴۱ اجازه استفاده از معافیت مالیاتی را می دهد.

 

آنالیز مالی ارسال فرم درخواست دانلود فایل اطلاعات شرکت
فرایند های واگذاری